Yorum yapılmamış

Ayvalık’a Yerleşmek

Büyük şehirlerin, özellikle de İstanbul’un keşmekeşinden ve stresinden bıktıysanız, bir yanınız hep bırakıp gitmek istiyorsa, malı mülkü satıp Ayvalık’a yerleşmek istiyorsanız doğru yazıyı okuyorsunuz.

Ayvalık, mitolojik çağlardan beri insanoğlunun favori yerleşim yerlerinden biri. Türkiye’nin ilk turistik ilçelerinden olan Ayvalık’ta Turizmin değeri daha 70’lerde anlaşılmaya başlanmıştı. Fakat bir kere ziyaret edenler, tarihi Rum evlerini, sokakları, zeytinliklerini ve doğasını görenler aklı Ayvalık’ta kalarak ayrılıyor.

Bir zaman sonra, Ayvalık’ın iyot kokulu ara sokakları, Cunda’nın balıkçıları, Küçükköy’ün tarihte bir yerlerde zamanı donduran evleri ve Sarımsaklı’nın upuzun aklınızın bir köşesinden çıkıp size “gitmen lazım” der. Buralardan gitmek ve o huzurlu ege kasabasına yerleşmek.

Ayvalık’a yerleşmek isterseniz öncelikle bu hayalin detaylarını düşünmek gerekir. Emekli, özel ya da devlet kurumunda memur veya sabit geliri olan biri iseniz kısmen daha kolay çünkü en azından ne iş yapacağınızı ilk etapta düşünmek zorunda kalmazsınız. Fakat hem yeni bir hayata başlamak hem de yeni bir iş kurmak isteyenleri de zor ama keyifli bir yolculuk bekliyor.

Ayvalık’ta iş olanakları tarım, turizm, ticaret gibi alanlarda yoğunlaşıyor. Bu alanlarda deneyiminiz varsa yeni kuracağınız hayata geçiş sizin için de kolay olacaktır. Eğer yoksa da teknolojinin ilerlemesi ile birlikte uzaktan veya esnek çalışma imkanları ile büyükşehirlerdeki işlerinizi ya da ekibinizi yönetebilirsiniz.

Ayvalık’taki hayatınıza başlamanın en mantıklı yollarından biri hem işiniz hem de eviniz için doğru tercihler yapmaktır. Örneğin zeytincilik yapmak isterseniz Ayvalık’ın meşhur “delice” türü zeytin  ağaçlarından oluşan bir arazi satın alabilir ve etrafında yine kendinize ait bir ev satın alabilir ya da kiralayabilirsiniz.

Ayvalık, Cunda ve çevresine yerleşen, çoğu daha önce büyük şehirlerdeki hayatını bırakmış olan kişilerin en çok tercih ettikleri iş alanlarından biri de turizm. Turizm için tarihi Rum binalarının restorasyonu ve turizme kazandırılması özellikle son 10 yılda bu emlakların değerini oldukça artırdı. Bu alanda halen bir fırsat devam ediyor. Eğer ev yeterince büyükse odaların tamamında misafir ağırlayabilecek butik bir otel Ege’ye yerleşme hayalleriniz için mükemmel bir adım olabilir. Yine birikmiş bir yatırım bütçeniz varsa boş bir araziye hayalinizin otelini siz de inşa edebilirsiniz. Bunun için mutlaka bir bilene danışın.

Son olarak eğer ticaret ile uğraşıyorsanız ve işinizin Ayvalık’ta da tutabilecek bir alan olduğunu düşünüyorsanız sizin için bu geçiş daha rahat olacaktır. Sadece doğru lokasyonu bulabilmek için yine yerel bağlantıları güçlü, pazarı ve yöreyi bilen birine danışmanız fizibilite için faydalı olacaktır.

Tüm bu imkanlar arasında belki de en zor olan yaşayacağınız mekanı seçmek olacak. Ayvalık’ta kiralık ev ile maceranıza başlayabilirsiniz. Öte yandan maddi manevi kendinizden eminseniz Ayvalık’ta Rum evi ya da bir apartman dairesi hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilir.

Konut seçiminde dikkat edilecekler ise başka bir yazımızın konusu olacak. Her türlü hayaliniz için biz bir telefon uzağınızdayız. Arayın, bir kahve eşliğinde hayallerinizi konuşalım.

Yorum yapılmamış

Ayvalık Satılık Ev

Ayvalık’a yerleşmeye veya yatırım yapmaya karar verdiyseniz, doğru yerdesiniz. Ayvalık ve çevresinde ister yaşamak ister yatırım yapmak amaçlı konut alternatifleri mevcut.

Öncelikli olan ihtiyacınıza doğru karar vermek. Uygun fiyatlı bir daire mi, yoksa yeni ve deprem yönetmeliğine uygun konforlu bir daire mi ? Eski bir Rum evi mi, yoksa denize sıfır bir villa mı ? Doğaya ve denize yakın bir lokasyon mu yoksa şehre ve hareketliliğe daha yakın bir yerde mi ? Bu kararların hepsi tercihinizi doğru yapmanızı etkileyecektir.

Doğru karar vermek için öncelikle tüm alternatifleri birlikte değerlendirmek gerekiyor. Bunun için de bölgeyi iyi bilen ve yerel bağlantıları güçlü bir danışmana ihtiyacınız olacaktır. Arayın, hayalleriniz hakkında konuşalım.

Yorum yapılmamış

Ayvalık Satılık Arsa

Türkiye’nin en eski turizm merkezlerinden biri olan Ayvalık’a yatırım yapmak oldukça cazip bir seçenek. Son yıllarda özellikle Cunda adası ve Sarımsaklı gibi cazibe merkezleri ile, Kozak yaylası ya da Küçükköy gibi farklı ihtiyaçlara karşılık verebilecek bölgelerin de gelişmesi ile Ayvalık ister işletme veya yaşama isterse yatırım amaçlı olsun arsa yatırımlarının arttığı bir bölge oldu.

Ayvalık’ta arsa denilince akla ilk olarak meşhur zeytinlikleri, villalık konut imarlı arsaları, doğal tabiat parkları ve tarla statüsündeki alanlar gelmektedir. Bunun dışında gayrimenkul alanında çalışan inşaat firmaları değerli arazilerde konut inşaatı için de yatırım yapmaktadır. Arsa alırken kullanım amacı veya gelecekteki planlarınızı netleştirmek en önemli aşamadır.

Alternatifleri değerlendirmek ve sizin için en doğru yatırımı yapmak için Badavut Emlak olarak bir telefon uzağınızdayız. Arayın,yatırım hayallerinizi konuşalım.