Yorum yapılmamış

Ayvalık’a Yerleşmek

Büyük şehirlerin, özellikle de İstanbul’un keşmekeşinden ve stresinden bıktıysanız, bir yanınız hep bırakıp gitmek istiyorsa, malı mülkü satıp Ayvalık’a yerleşmek istiyorsanız doğru yazıyı okuyorsunuz.

Ayvalık, mitolojik çağlardan beri insanoğlunun favori yerleşim yerlerinden biri. Türkiye’nin ilk turistik ilçelerinden olan Ayvalık’ta Turizmin değeri daha 70’lerde anlaşılmaya başlanmıştı. Fakat bir kere ziyaret edenler, tarihi Rum evlerini, sokakları, zeytinliklerini ve doğasını görenler aklı Ayvalık’ta kalarak ayrılıyor.

Bir zaman sonra, Ayvalık’ın iyot kokulu ara sokakları, Cunda’nın balıkçıları, Küçükköy’ün tarihte bir yerlerde zamanı donduran evleri ve Sarımsaklı’nın upuzun aklınızın bir köşesinden çıkıp size “gitmen lazım” der. Buralardan gitmek ve o huzurlu ege kasabasına yerleşmek.

Ayvalık’a yerleşmek isterseniz öncelikle bu hayalin detaylarını düşünmek gerekir. Emekli, özel ya da devlet kurumunda memur veya sabit geliri olan biri iseniz kısmen daha kolay çünkü en azından ne iş yapacağınızı ilk etapta düşünmek zorunda kalmazsınız. Fakat hem yeni bir hayata başlamak hem de yeni bir iş kurmak isteyenleri de zor ama keyifli bir yolculuk bekliyor.

Ayvalık’ta iş olanakları tarım, turizm, ticaret gibi alanlarda yoğunlaşıyor. Bu alanlarda deneyiminiz varsa yeni kuracağınız hayata geçiş sizin için de kolay olacaktır. Eğer yoksa da teknolojinin ilerlemesi ile birlikte uzaktan veya esnek çalışma imkanları ile büyükşehirlerdeki işlerinizi ya da ekibinizi yönetebilirsiniz.

Ayvalık’taki hayatınıza başlamanın en mantıklı yollarından biri hem işiniz hem de eviniz için doğru tercihler yapmaktır. Örneğin zeytincilik yapmak isterseniz Ayvalık’ın meşhur “delice” türü zeytin  ağaçlarından oluşan bir arazi satın alabilir ve etrafında yine kendinize ait bir ev satın alabilir ya da kiralayabilirsiniz.

Ayvalık, Cunda ve çevresine yerleşen, çoğu daha önce büyük şehirlerdeki hayatını bırakmış olan kişilerin en çok tercih ettikleri iş alanlarından biri de turizm. Turizm için tarihi Rum binalarının restorasyonu ve turizme kazandırılması özellikle son 10 yılda bu emlakların değerini oldukça artırdı. Bu alanda halen bir fırsat devam ediyor. Eğer ev yeterince büyükse odaların tamamında misafir ağırlayabilecek butik bir otel Ege’ye yerleşme hayalleriniz için mükemmel bir adım olabilir. Yine birikmiş bir yatırım bütçeniz varsa boş bir araziye hayalinizin otelini siz de inşa edebilirsiniz. Bunun için mutlaka bir bilene danışın.

Son olarak eğer ticaret ile uğraşıyorsanız ve işinizin Ayvalık’ta da tutabilecek bir alan olduğunu düşünüyorsanız sizin için bu geçiş daha rahat olacaktır. Sadece doğru lokasyonu bulabilmek için yine yerel bağlantıları güçlü, pazarı ve yöreyi bilen birine danışmanız fizibilite için faydalı olacaktır.

Tüm bu imkanlar arasında belki de en zor olan yaşayacağınız mekanı seçmek olacak. Ayvalık’ta kiralık ev ile maceranıza başlayabilirsiniz. Öte yandan maddi manevi kendinizden eminseniz Ayvalık’ta Rum evi ya da bir apartman dairesi hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilir.

Konut seçiminde dikkat edilecekler ise başka bir yazımızın konusu olacak. Her türlü hayaliniz için biz bir telefon uzağınızdayız. Arayın, bir kahve eşliğinde hayallerinizi konuşalım.

Comments (0)